Start Wydarzenia

ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA 2017

Jak „smakuje” Sławno mogliśmy przekonać się 9 września podczas festynu pn. „ Smaki dziedzictwa” na Placu Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ten swoisty powrót do przeszłości dostarczył uczestnikom wielu wrażeń nie tylko smakowych, ale i intelektualnych.

Nasze gimnazjum również zaznaczyło swoją obecność w świętowaniu jubileuszu. Zaprezentowaliśmy wystawę zdjęć: „ SŁAWNO OCZAMI GIMNAZJALISTÓW ” oraz folder „PASJA NAUCZYCIELSKA’- SŁAWNO OCZAMI NAUCZYCIELI GIMNAZJUM MIEJSKIEGO NR1 W SŁAWNIE . Autorzy fotografii ukazali piękno i urok naszego miasta niedostrzegalne na co dzień, a odgrywające ogromną rolę w życiu każdego sławnianina. Nasze propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców jak i gości. W ten sposób wpisujemy się w promowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Nauka jest niezmierzonym

morzem dobrej wody.

Im więcej jej pijesz, tym bardziej

jesteś spragniony”

(Stefan Żeromski)

Żegnajcie wakacje! Nowy rok szkolny rozpoczęty! Pan Dyrektor, Henryk Kudźma, z radością powitał, po wakacyjnej przerwie, zebranych uczniów oraz rodziców, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Swoją obecnością uświetnili akademię : p. Maria Poprawska- radna ( prezes Fundacji „Rodzina”), p. Stanisław Szkudlarek- radny (skarbnik Klubu „Sława Sławno”) oraz przedstawiciele Komendy Hufca ZHP w Sławnie: harcmistrz Paweł Blum i Ryszard Sobczak.

alt alt

Uroczystość rozpoczęto oddaniem czci sztandarowi, odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przypomnieniem rocznicy wybuchu II wojny światowej i wspomnieniem o majorze Henryku Sucharskim - patronie szkoły.

alt  alt

Pan Dyrektor życzył wszystkim uczniom sukcesów edukacyjnych, rozwijania swoich pasji i zainteresowań w Nowym Roku Szkolnym 2017/2018.

alt

Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów z wychowawcą w klasach.

78. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

W nocy z 31.08.1939 r. hitlerowska Rzesza rozpoczęła realizację militarnego planu Fall Weiss zakładającego napaść na Polskę z trzech stron: od zachodu, północy i południa. Pierwsze strzały w kierunku naszych granicznych strażnic oddano o godz. 4:40 nad ranem. Pięć minut później pancernik Schleswig-Holstein, który przybył do Wolnego Miasta Gdańska, z rzekomo kurtuazyjną wizytą, ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte.

7września Westerplatte poddaje się po 7 dniowych walkach. W czasie tych siedmiu dni poległo 15 żołnierzy polskich, a 35 zostało rannych. Niemcy przyznali, że ich straty wyniosły około 300 zabitych i 700 rannych.

Napaść hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę rozpoczęła II wojnę światową – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający aż sześć lat.

II wojna światowa pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich, w tym około 6 milionów Polaków.

CZYTANIE ZBLIŻA

W dniach 3- 10 VI odbył się XVI  Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem ,,Czytanie zbliża”. Uczniowie kl. Ib, Ie odwiedzili Przedszkole im. Krasnala Hałabały i zaprezentowali przedszkolakom ciekawe interpretacje baśni braci Grimm oraz H.Ch.Andersena. Dzieci oprócz wysłuchania baśni, mogly zobaczyć również przedstawienie pt. ,,Królowa Śniegu”. Na zakończenie gimnazjaliści podarowali przedszkolakom kolorowe zakładki i życzyli wielu spotkań z ciekawymi książkami, która pozwolą im się przenieść w kolorowy świat fantazji.

Wycieczka w nagrodę…

Uczniowie z Gimnazjum Miejskiego nr1, zwycięzcy Konkursu o Ziemi Ząbkowickiej, pojechali na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej, a dokładnie do zaprzyjaźnionych z nami Ząbkowic Śląskich. Dla zwycięzców: Natalii Burdy, Mateusza Czerniaka i Magdaleny Radziwon była to nagroda. Gimnazjaliści nie ponosili kosztów wycieczki. Na miejscu towarzyszyli nam zwycięzcy konkursu o Ziemi Sławieńskiej: Ala, Paulina, Zuzia i Ala oraz opiekunowie: Aleksandra Moczulska- Jurewicz, Bernarda Pilich i Krzysztof Szymański.

alt alt

Pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, gdzie spotkaliśmy się z dyrektorem- panem Andrzejem Rabą oraz burmistrzem, panem Marcinem Orzeszkiem. W obecności gości uczniowie zaprezentowali swoje zwycięskie prace.

alt alt

Po smacznym obiadku w gimnazjum wybraliśmy się na zwiedzanie Ząbkowic Śląskich- Krzywa Wieża, zamek, Izba Pamiątek Regionalnych, Escape Room, a wieczorem fantastyczne zajęcia w Akademii Tańca w Powietrzu FRU w Srebrnej Górze.

alt alt alt

Wybraliśmy się także do Bystrzycy Kłodzkiej na warsztaty w jedynym w Polsce Muzeum Filumenistycznym. A potem Międzygórze, Marianówka, Góra Igliczna, sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej, widok na Masyw Śnieżnika.

Duże wrażenie zrobił na nas Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany na listę zabytków UNESCO.

Zwiedziliśmy także Muzeum Dawnego Kupiectwa.

alt alt

W Lutomierzu, na warsztatach w serowarni, samodzielnie zrobiliśmy sery podpuszczkowe, a potem była degustacja serów, kefiru, masła i ekologicznych dżemów.

W ostatni dzień pobytu udaliśmy się do Kletna na zwiedzanie kopalni uranu oraz Jaskini Niedźwiedziej z przepiękną rzeźbą krasową- stalagmity, stalaktyty, kominy, draperie i inne cuda natury.

alt

Myślę, że uczniowie na długo zapamiętają i będą miło wspominać piękną i gościnną Ziemię Ząbkowicką.

Opiekunem wycieczki była Alicja Pawełek.

54.80.140.5