Start Komunikaty Papierosom mówimy NIE

Papierosom mówimy NIE

Szanowni Rodzice!

Zdrowie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Codziennie dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki dla harmonijnego rozwoju. Na stan zdrowia ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne (tj. aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zachowywanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, a także nieużywanie środków psychoaktywnych). Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej.
Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Według danych szacunkowych w Polsce co roku 4 mln dzieci jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego!
Biorąc pod uwagę fizjologię rozwoju psychoemocjonalnego dziecka, współczesną wiedzę na temat uwarunkowań procesu uzależnienia się od tytoniu przez dzieci oraz epidemiologię palenia tytoniu w wieku rozwojowym, zasadnym jest przeprowadzenie wśród dzieci w wieku szkolnym (a nawet wczesnoszkolnym) programu profilaktyki antytytoniowej.
W związku z powyższym nasza szkoła postanowiła włączyć się do realizacji programu prozdrowotnego „Znajdź właściwe rozwiązanie”, który jest adresowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych (IV-VI) oraz gimnazjów. Celem programu jest zapobieganie palenia tytoniu wśród młodzieży szkolnej, a co za tym idzie: zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowaniem umiejętności dbania o zdrowie własne i naszych bliskich, a także kształtowanie postaw asertywnych związanych z paleniem tytoniu.
Program ten będzie realizowany w naszej szkole w latach 2010-2013. Jest to zgodne z działalnością statutową naszej szkoły oraz szkolnym programem profilaktyki. Podstawową formą zajęć będą zajęcia warsztatowe, prowadzone głównie w oparciu o metody aktywne. Treści zawarte w programach są dostosowane do poziomu percepcji uczniów, ich umiejętności oraz możliwości intelektualnych.

Koordynator d/s projektu w szkole
Małgorzata Włodarczyk

54.234.65.78