• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Harcerstwo

Harcerstwo

33 Pomorska Drużyna Starszoharcerska

33 Pomorska Drużyna Starszoharcerska powstała we wrześniu 2012 roku i działa przy Gimnazjum Miejskim nr 1 im. mjra Henryka Sucharskiego w Sławnie.
Zbiórki harcerskie odbywają się w piątki od godziny 13:30 w szkolnej harcówce (sala nr 36).
Harcerze należący do drużyny biorą aktywny udział niemal we wszystkich przedsięwzięciach hufcowych oraz włączają się w akcje charytatywne, imprezy społeczne, wydarzenia kulturalne oraz uroczystości patriotyczne i religijne organizowane przez lokalne instytucje.

Kim jesteśmy?

Ruch harcerski wywodzi się od skautingu, ale został wzbogacony o wiele polskich elementów narodowych (jak np. krzyż harcerski wzorowany na krzyżu Virtuti Militari, czapki-rogatywki, hasło filaretów "Ojczyzna, nauka, cnota" i wiele innych). Twórcą skautingu był oficer armii brytyjskiej, doskonały dowódca, a przy tym pisarz, pedagog oraz świetny rysownik, Robert Baden-Powell. Za ojca polskiego harcerstwa uważany jest Andrzej Juliusz Małkowski. Pierwsze drużyny harcerskie powstały we Lwowie w 1911 roku, a w 1918 powstał Związek Harcerstwa Polskiego – największa do dziś organizacja harcerska w Polsce mająca status organizacji pożytku publicznego.

Czym jest drużyna harcerska?

W harcerstwie pracujemy w małych grupach, czyli systemem zastępowym. Kilkuosobowe zastępy (lub patrole, a u zuchów szóstki) tworzą drużynę (u zuchów gromadę).

Drużyna harcerska to podstawowa jednostka organizacyjna w strukturze ZHP. Liczy przynajmniej 16 członków, posiada swój numer i nazwę. Na czele drużyny stoi drużynowy, który jest reprezentantem, a także odpowiada za bezpieczeństwo członków, opracowanie i realizację programu pracy, prowadzenie dokumentacji działalności oraz koordynowanie współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Niektóre drużyny i gromady tworzą szczepy lub związki drużyn, które działają zwykle przy jednej lub kilku szkołach. Szczepy, związki drużyn i pojedyncze drużyny tworzą hufiec, taki jak nasz. Hufce z całego województwa tworzą Chorągiew Zachodniopomorską.

Drużyna harcerska to grupa zorganizowana według jasnych zasad, działająca w zgodzie z ustaloną hierarchią, prowadzona przez świadomego wychowawcę i naturalnych młodych liderów (zastępowych), kształtująca pozytywną postawę młodego człowieka. W drużynie funkcjonują zasady i zwyczaje, symbole i obrzędowość a także samorządność.

Drużyna regularnie spotyka się na zbiórkach oraz nieregularnych, ale wcześniej zaplanowanych przedsięwzięciach, np. imprezach organizowanych dla szkoły lub społeczności lokalnej. Członkowie drużyny kilkakrotnie w ciągu roku wyjeżdżają na biwaki i rajdy. Drużyna organizuje zimowisko w trakcie ferii zimowych i obóz podczas wakacji.

Działalność w drużynie oznacza zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy poprzez praktyczne działania. W drużynie harcerskiej można nauczyć się odpowiedzialności, zdobyć umiejętność pracy w grupie oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Drużyna kształtuje w młodym człowieku postawy obywatelskie, społeczne, patriotyczne i ekologiczne.

Jak działamy?

Pracujemy metodą harcerską, charakteryzującą się m.in. pozytywnością oddziaływań, dobrowolnością i traktowaniem każdego indywidualnie. Wspieramy własny rozwój zuchów, harcerzy i instruktorów, m.in. poprzez zdobywanie gwiazdek, stopni, sprawności, znaków służb i odznak. Uczymy się przez działanie. Charakterystyczne dla harcerstwa i skautingu są Prawo Harcerskie i Przyrzeczenie Harcerskie.

Czym jest hufiec?

Hufiec jest wspólnotą drużyn i szczepów harcerskich działających na określonym terenie (powiatu, gminy, miasta lub jego części). Nasz - Hufiec nosi imię Wojsk Ochrony Pogranicza i obejmuje swym zasięgiem cały powiat sławieński.

Co oznaczają kolory chust?

Kolory chust, czasem też naramienników i plakietek noszonych na mundurze związane są z przynależnością do danej drużyny (szczepu), o określonym numerze.

Czym się różnią harcerze od wędrowników?

Wiekiem, a co za tym idzie, sposobem pracy. W ZHP działają cztery grupy wiekowe: zuchy (6-10 lat), harcerze (10-13 lat), harcerze starsi (13-16 lat) i wędrownicy (16-25 lat). Każda z nich ma swoje charakterystyczne formy aktywności: dla zuchów jest to zabawa, dla harcerzy - gra, dla harcerzy starszych - poszukiwanie, a dla wędrowników - służba. Jest jeszcze starszyzna harcerska (harcerze powyżej 25 lat) i seniorzy. Drużynowi, komendanci szczepów, hufców i inni, kierujący zespołami harcerskimi to instruktorzy.

Co nosimy na mundurach?

Mundury harcerskie bywają bardzo różne - chłopcy chodzą w mundurach w kolorze khaki, a dziewczęta - w szarych. Po złożeniu Przyrzeczenia każdy harcerz otrzymuje krzyż harcerski, noszony na sercu, nad lewą kieszenią munduru. Na kieszeni naszyta jest lilijka WOSM (u chłopców) lub koniczynka WAGGGS (u dziewcząt) - oznaki przynależności do światowej rodziny skautów. Na prawej kieszeni nosimy plakietkę ostatniego obozu lub zlotu. Na patce tej kieszeni jest miejsce na oznaki zastępu i zdobyte odznaki, np. turystyczne i ratownictwa medycznego. Naszywane lub haftowane w trzech rzędach kółka na prawym rękawie oznaczają zdobyte sprawności. Na lewym rękawie przyszywamy plakietkę drużyny, szczepu lub hufca. Srebrne i złote elementy nabijane na krzyżu harcerskim oraz belki, krokiewki i gwiazdki na pagonach munduru oznaczają stopień harcerski. Na pagonach niektórzy mają też numer drużyny, a wędrownicy - naramiennik wędrowniczy.

Czy warto zostać harcerzem?

Każdy z nas bez wahania odpowie: tak! W harcerstwie nabywamy umiejętności, których nie zdobędziemy gdzie indziej. Na obozach, biwakach, wędrówkach obcujemy z przyrodą w sposób niedostępny dla innych, mieszkamy w lesie, obserwujemy zwierzęta, uczymy się tego, czego nie wiedzą i nie potrafią mieszkańcy miasta. Poznajemy coraz to nowe zakątki Polski i świata, i ludzi, którzy tam mieszkają. Przez ciągłe współdziałanie z innymi ludźmi poznajemy ich bliżej, uczymy się rozwiązywania i unikania konfliktów. Stawiając sobie ciągle nowe wyzwania, przekraczamy własne słabości.

 

 
English German Polish

Ogólne

 Organizacja roku szkolnego

 

 

Logowanie


Ulti Clocks content

Ochrona danych osobowych

Aby skontaktować się z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można dzwonić na numer 598100066, pisać na adres email: iod@slawno.pl lub na adres Gimnazjum.

Pobierz informację o przetwarzaniu Twoich danych osobowych.

Do wakacji pozostało:

W obiektywie

img_1432467481_301_sm.jpg img_1434136357_174.jpg img_1432467487_265_sm.jpg img_1434136363_637_sm.jpg img_1434136343_212.jpg img_1432235052_958_sm.jpg img_1432467484_16.jpg img_1432235054_908_sm.jpg img_1434136340_518_sm.jpg img_1432235059_897.jpg

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1359
mod_vvisit_counterW tygodniu1359
mod_vvisit_counterW miesiącu21982
Twoje IP
18.208.211.150
United States United States :
Przeglądarka
Unknown Browser Unknown Browser
System operacyjny
Unknown Operating System Unknown Operating System

Gości na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości